Новини

АИКБ: През 2022 г. българската икономика леко „изсветлява“ спрямо година по-рано

АИКБ връчи десетите юбилейни награди „Икономика на светло“

АИКБ отчете повишение на индекса „Икономика на светло“ за 2021 до предкризисни нива

Общественият съвет за ограничаване и превенция на неформалната икономика и недекларираната заетост ще продължи борбата с недекларираната заетост

АИКБ връчи деветите награди "Икономика на светло"

АИКБ обучи и консултира над 450 предприятия за ограничаване и превенция на недекларираната заетост

АИКБ обяви номинациите за деветото издание на наградите „Икономика на светло“

Общественият съвет за ограничаване и превенция на недекларираната заетост подкрепи пакет от 19 предложения за институционализиране на мерки насочени към превенция и борба с недекларираната заетост

Общественият съвет за ограничаване и превенция на неформалната икономика и недекларираната заетост ще обсъди предложения за институционализиране на мерки насочени към превенция и борба с недекларираната заетост

АИКБ отчете лек ръст на сивата икономика в България За първи път Асоциацията представи и нов под-индекс „Заетост на светло“

Нов механизъм за определяне на минималната работна заплата предлага АИКБ ( Методика за превенция на недекларираната заетост ще помага на работодателите да не допускат сиви практики)

Общественият съвет за ограничаване и превенция на неформалната икономика и недекларираната заетост ще обсъди пакет за законодателни промени насочени към борба с недекларираната заетост

АИКБ ще представи предложения за законодателни промени насочени към борба с недекларираната заетост и Методика за превенция на недекларираната заетост

АИКБ връчи Осмите национални награди „Икономика на светло“

АИКБ представи Методика за превенция на недекларираната заетост

ПРЕССЪОБЩЕНИЕ Общото събрание на АИКБ избра нови органи за управление

Приоритети в дейността на Асоциация на индустриалния капитал в България за 2021-2024г.

АИКБ изпрати „коледно писмо“ до кабинета за подкрепа на компаниите с голям спад на приходите, причинен от COVID-19

АИКБ пое от КРИБ ротационното председателство на АОБР за 2021 г.

ПРЕССЪОБЩЕНИЕ Общото събрание на АИКБ избра нови органи за управление

19.03.2021 г.


Общото събрание на Асоциация на индустриалния капитал в България (АИКБ) избра нови органи за управление. Досегашният председател на Управителния съвет на Асоциацията Васил Велев беше преизбран за нов мандат, а негови заместници ще са Данета Желева, Никола Зикатанов, Румен Радев и Кънчо Стойчев. В УС на АИКБ влизат още Боян Бойчев, Кирил Бошов, Стефан Василев, Мариана Итева и Стефан Чайков. По време на заседанието беше обновен състава и на Националния и Контролния съвет  на АИКБ.


Общото събрание одобри и приоритетите в дейността на АИКБ за следващите четири години. Асоциацията ще работи за подобряване на бизнес климата в страната, за повишаване на конкурентоспособността на икономиката, за развитие на капиталовите пазари и научно-изследователската дейност и за насърчаване провеждането и продължаването на реформи в сферите на енергетиката и човешките ресурси.


Според АИКБ макроикономическата политика на страната ни трябва да бъде насочена в три основни направления. Това са запазване на данъчния модел, ефективен контрол над публичните разходи и дружествата с монополно положение на пазара и курс към Еврозоната и ОИСР. Асоциацията ще подкрепя запазването на пропорционалния данък от 10% и размерите на осигурителните вноски.


Акцент в приоритетите на АИКБ е индустриалната политика, за да се подкрепи развитието на икономиката, така че да се създадат условия за ускорен икономически растеж, а от там ръст на доходите.


„Ускоряването на дейностите за въвеждане на електронно управление, по-доброто регулиране за свободно развитие на бизнеса, реализиране на стратегия за модернизация и цифровизация на индустрията и насърчаването на инвестициите и иновациите са само част от приоритетите, които страната ни трябва да осъществи през следващите няколко години, ако искаме да имаме конкурентоспособен бизнес. Това са и основните предпоставки за необходимия ръст от над  6% на БВП, чрез който да постигнем догонващо развитие, обръщане на миграционните потоци и бъдеще за децата и внуците ни в България“, заяви Васил Велев.


Акцент АИКБ поставя и върху развитието на капиталовите пазари. Капиталовият пазар у нас може да бъде използван за набиране на ресурс за финансиране на инвестиционни проекти както на МСП, така и на проектите със значим обществен интерес, включително участие в международни дружества, изграждане на енергийни, индустриални мощности, както и инфраструктурни проекти. Приватизационните сделки следва да се осъществяват преимуществено през фондовата борса, в т.ч. миноритарни дялове от държавни дружества, като АЕЦ Козлодуй, НЕК, Булгартрансгаз, АДИС, Български спортен тотализатор, Електроенергиен системен оператор и други.

По време на заседанието на Общото събрание изпълнителният директор на Фонда на фондовете Владимир Данаилов и изпълнителният директор на Българска агенция за експортно застраховане Момчил Ройнев представиха пред АИКБ възможностите за подпомагане и финансиране на българските компании чрез различните финансови инструменти на двете дружества.